• Doradztwo Zawodowe
Cel: opracowanie oraz aktualizacja Indywidualnego Planu Działania. IPD zakłada kompleksowe podejście do problemu i obejmuje między innymi: propozycję podniesienia kwalifikacji, pomoc specjalisty, jak również samodzielne wykonywanie zadań przez osobę poszukującą pracy.
• Wsparcie Psychologiczne
Cel: wzmocnienie samoświadomości uczestników projektu w zakresie posiadanych talentów, możliwości i ograniczeń, wzrost pewności siebie i zaufania do własnego potencjału, podniesienie motywacji w poszukiwaniu zatrudnienia.
• Coaching indywidualny
Cel: wykorzystanie potencjału uczestników projektu do wzmocnienia umiejętności wypracowywania celów, budowania gotowości do przyjmowania odpowiedzialności i konstruktywnego kształtowania przyszłości zarówno w odniesieniu do osób pracujących (coaching kariery), jak i osób pozostających bez zatrudnienia (coaching rozwojowy).
• Trener pracy - zatrudnienie wspomagane
Cel: dedykowane wsparcie dla osób z niepełnosprawnością. Trener pracy będzie realizował zadania w zakresie motywowania i aktywizacji osoby z niepełnosprawnościami, zapewnienia wsparcia w zakresie poradnictwa i doradztwa, zawodowego, wypracowania profilu zawodowego, oraz poszukiwaniu pracy.
• Specjalista ds. Organizacji Zatrudnienia
Zadania Specjalisty będą przebiegały dwutorowo, koncentrując się na działaniach skupionych wokół pracodawców: np. nawiązywanie i stałe utrzymywania kontaktów z pracodawcami, monitorowanie sytuacji na rynku pracy, jak również samych uczestników projektu: m.in. dobór ofert pracy na podstawie IPD, weryfikacja dokumentów aplikacyjnych pod kątem ofert, pomoc prawna w zakresie przepisów dotyczących zatrudnienia imigrantów/ reemigrantów.
• Warsztaty grupowe
Zakres tematyczny: Metody i techniki aktywnego poszukiwania pracy (Analiza rynku pracy, Wizytówka zawodowa – dokumenty aplikacyjne CV oraz LM, Sztuka mówienia i prezentacji, Zachowania asertywne w poszukiwaniu pracy, Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej), Zarządzanie sobą w kontekście zatrudnienia (Nowe podejście do wydajności w pracy, Zarządzanie emocjami, Techniki zarządzania osobistą efektywnością, Sens pracy), Kreowanie wizerunku pracownika (Autoprezentacja w kontekście osiągania celów zawodowych, Identyfikacja barier i poznanie skutecznych narzędzi, Proces komunikacji niewerbalnej i jej znaczenie w autoprezentacji).
• Szkolenia zawodowe prowadzące do zdobycia kwalifikacji / kompetencji zawodowych
- Szkolenia prowadzące do nabycia kwalifikacji zawodowych, zakończone egzaminem i uzyskaniem certyfikatu/formalnego dokumentu potwierdzającego uzyskane kwalifikacje, wystawionym przez instytucję do tego uprawnioną
- Szkolenia prowadzące do nabycia kompetencji lub umiejętności zawodowych zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczestników, zakończone egzaminem i uzyskaniem zaświadczenia ukończenia kursu
Zakres tematyczny szkoleń będzie dopasowany do zdiagnozowanych preferencji zawodowych uczestników/czek. Typy szkoleń zostaną wskazane po określeniu indywidualnych potrzeb uczestników/czek, na podstawie opracowanych Indywidualnych Planów Działania oraz po skompletowaniu grupy na dane szkolenie Dla uczestników/czek szkoleń stypendium szkoleniowe, catering, zwrot kosztów dojazdu.
• Staż zawodowy u pracodawcy
Cel: nabycie umiejętności w rzeczywistym środowisku pracy. Czas trwania stażu od 3 do 6 miesięcy
Staż realizowany zgodnie ze standardami Polskiej Ramy Jakości Praktyk i Staży.
Dla uczestników/czek staży stypendium stażowe, zwrot kosztów dojazdu, zwrot kosztów organizacji stażu, badania lekarskie.