O zawodzie
Technik eksploatacji portów i terminali zajmuje się organizowaniem pracy na terminalach przeładunkowych, obsługą środków transportu w portach morskich, rzecznych, terminalach samochodowych, lotniczych i drogowych. W obszarze działania technika eksploatacji portów i terminali znajduje się obsługa podróżnych w portach i terminalach oraz organizacja i prowadzenie prac związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów i ładunków. Do zadań technika eksploatacji portów i terminali należy także organizowanie obsługi środków transportu bliskiego.
Rekrutacja
Przejdź do formularza on-line i zapisz się na kwalifikacyjny kurs zawodowy
Kwalifikacje
Zawód: (333106) Technik eksploatacji portów i terminali
Transport ma w dzisiejszym świecie ogromne znaczenie. Rozwijają się porty wodne, lotniska, powstają wciąż nowe bazy transportu samochodowego i kolejowego, a we wszystkich tych miejscach poszukiwani są specjaliści eksploatacji portów i terminali. Technik eksploatacji portów i terminali należy do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalistów eksploatacji portów i terminali, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia jakości usług w portach lub terminal.
Uczestnik kursu może realizować odrębnie wybraną kwalifikację, po ukończeniu której otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. Po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie kwalifikacji, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, słuchacz otrzymuje Świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Po potwierdzeniu kwalifikacji SPL.02. oraz SPL.03. słuchacz może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali. Aby uzyskać dyplom w tym zawodzie należy posiadać wykształcenie średnie. Na wniosek osoby posiadającej dyplom dana komisja okręgowa wydaje suplement Europass do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ułatwiający poruszanie się po europejskim rynku pracy.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
SPL.02. Obsługa podróżnych w portach i terminalach
Cykl kształcenia: 10 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
a) organizowania i wykonywania prac związanych z obsługą podróżnych w portach i terminalach,
b) poznasz normy w zakresie prawa celno-skarbowego oraz zdobędziesz umiejętności związane z procesami odpraw i rozliczeń celnych,
c) pozyskasz umiejętności z zakresu mechanizmów funkcjonowania podróży międzynarodowych oraz polityki celnej,
d)posługiwania się językiem obcym branżowym oraz planowania własnej kariery zawodowej.
Możliwości zatrudnienia:
Miejscem pracy po uzyskaniu kwalifikacji SPL.02 w zawodzie technika eksploatacji portów i terminali mogą być terminale lotnicze, samochodowe i kolejowe oraz porty morskie i rzeczne. Będziesz mógł pracować także jako stewardessa lub steward linii lotniczych. Technik eksploatacji portów i terminali może pracować w przedsiębiorstwach logistycznych, agencjach obsługi portów morskich, lotniczych. Możesz podjąć pracę jako: specjalista ds. obsługi pasażerów, operator sprzętu lotniskowego i przeładunkowego lub prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
SPL.03. Obsługa ładunków w portach i terminalach
Cykl kształcenia: 8 - 10 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
a) organizowania prac związanych z obsługą ładunków w portach i terminalach,
b) prowadzenia dokumentacji dotyczącej obsługi ładunków w portach i terminalach,
c) organizowania prac związanych z obsługą środków transportu bliskiego w portach i terminalach,
d) poznasz normy w zakresie prawa celno-skarbowego oraz zdobędziesz umiejętności związane z procesami odpraw i rozliczeń celnych,
e) pozyskasz umiejętności z zakresu mechanizmów funkcjonowania wymiany międzynarodowej oraz polityki celnej i procesów celnych zachodzących w biznesie międzynarodowym,
f) posługiwania się językiem obcym branżowym oraz planowania własnej kariery zawodowej.
Możliwości zatrudnienia:
Miejscem pracy po uzyskaniu kwalifikacji SPL.03 w zawodzie technika eksploatacji portów i terminali mogą być działy transportowo-spedycyjne przedsiębiorstw, terminale lotnicze, samochodowe i kolejowe oraz porty morskie i rzeczne. Technik eksploatacji portów i terminali może pracować w przedsiębiorstwach logistycznych, agencjach obsługi portów morskich, lotniczych. Możesz podjąć pracę jako: kierownik magazynu, specjalista ds. obsługi frachtu i odprawy celnej lub prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.
Praktyka zawodowa:
Praktyczna nauka zawodu może odbywać się w pracowniach i warsztatach szkolnych w CKZiU nr 1 lub u pracodawcy w wymiarze 8 tygodni, 280 godzin.
Przedmioty
Plan nauczania dla kwalifikacji SPL.02
Plan nauczania dla kwalifikacji SPL.03
Kontakt
Sekretariat Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych
telefon: 58 301 64 65
telefon kom.: 883 989 978
e-mail: kursy@ckziu1.gda.pl
adres: al. Gen. Józefa Hallera 16/18, 80-426 Gdańsk
pok. A-5, parter