ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY
Jesteśmy zespołem kształcącym młodzież z różnych szkół w zawodach:
- technik elektryk;
- technik elektronik;
- technik energetyk;
- elektryk.
Zajęcia prowadzone są w większości z instalacji elektrycznych i układów sterowania silników 1 i 3-fazowych oraz innych odbiorników elektrycznych. Dodatkowo członkowie zespołu prowadzą zajęcia z montażu i lutowania układów elektronicznych na płytkach drukowanych oraz instalacji urządzeń elektronicznych. Nasze pracownie wyposażone są w nowoczesne narzędzia, osprzęt elektryczny i elektroniczny oraz aparaturę pomiarową. Wszystkie sale posiadają stanowiska egzaminacyjne zgodne ze standardem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej odpowiednio w każdej sal zgodnie z charakterem prowadzonych zajęć. Podczas zajęć realizowany jest również kompleksowy proces przygotowywania uczniów do zdawania egzaminów końcowych i wszechstronnego przygotowania do przyszłej pracy.
Sala 128 - pracownia elektryczna
Zajęcia praktyczne, odbywające się w sali 128, przygotowują uczniów do wykonywania montażu, uruchomienia oraz konserwacji instalacji elektrycznych oraz układów sterowania maszyn i urządzeń elektrycznych w następujących zawodach: elektryk, technik elektryk i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Podczas zajęć praktycznych uczniowie:
1. uczą się rozróżniać elementy obwodu elektrycznego, instalując obwody elektryczne, np. oświetleniowe, z różnymi łącznikami oraz odbiornikami energii elektrycznej,
2. sporządzają schematy montażowe instalacji elektrycznych oraz posługują się nimi,
3. wykonują pomiary wielkości elektrycznych w instalowanych obwodach przy pomocy mierników uniwersalnych, sprawdzając poprawność działania wykonanych instalacji,
4. uruchamiają maszyny i urządzenia elektryczne, instalując układy zasilająco - zabezpieczające oraz sterujące silnikami 1 i 3 fazowymi.
Pracownia wyposażona jest w:
1. 8 stanowisk do montażu i uruchomienia maszyn i urządzeń elektrycznych – jedno stanowisko dla jednego ucznia,
2. przyrządy pomiarowe cyfrowe do pomiaru wielkości elektrycznych,
3. schematy instalacji elektrycznych,
4. tablice do montażu układów elektrycznych, zawierające łączniki mechaniczne, elektromagnetyczne (przekaźniki bistabilne oraz styczniki), wszelakie aparaty stosowane w układach automatyki i sterowania.
Sala 130 - pracownia elektryczno-elektroniczna
W części elektronicznej realizowane są zajęcia z montażu elementów i układów elektronicznych na płytkach drukowanych. Układy elektroniczne są testowane i uruchamiane oraz dokonywane są pomiary ich parametrów. Wśród montowanych modułów są układy: sygnalizacyjne, pomiarowe, wzmacniające, czujnikowe, zasilające, wizualizacyjne. W zakresie elektroniki realizowane są również zajęcia z montażu instalacji urządzeń elektronicznych. Młodzież na zajęciach instaluje systemy dozorowe i alarmowe, telewizję cyfrową, monitoring przemysłowy, systemy domofonowe i szyfrowe oraz instalacje czujnikowo-przekaźnikowe szybkiego dozoru i sygnalizacji zmiany czynników zewnętrznych.
W części elektrycznej na zajęciach realizowany jest montaż i uruchamianie układów sterująco-zabezpieczających silników 3 i 1-fazowych. Dokonywany jest również pomiar niektórych parametrów tych układów. Uczniowie montują między innymi: układy sterowanie kierunkiem silnika 1 i 3-fazowego, układy automatycznej zmiany konfiguracji silnika trójfazowego, układy czasowego załączanie i wyłączania napędów silnikowych. Nasi uczniowie kształtują umiejętności w zakresie diagnostyki pomiarowej wybranych zaawansowanych układów sterowania zespołami silników 3-fazowych.
Sala 131 - pracownia instalacji elektrycznych
W pracowni montażu i konserwacji instalacji elektrycznych realizowane są zajęcia z montażu podzespołów i elementów instalacji elektrycznych. Budowane są instalacje oświetleniowe, instalacje gniazd, instalacje siłowe. Wykonywane są również różne pomiary sprawdzające i odbiorcze w tych instalacjach. Wśród montowanych układów są instalacje: z różnego rodzaju łącznikami oświetlenia, takimi jak łączniki świecznikowe, schodowe, krzyżowe, przyciski dzwonkowe. Wykorzystywane są również przekaźniki bistabilne, czasowe i zmierzchowe, automaty schodowe oraz czujniki ruchu. Podłączamy i montujemy liczniki energii, rozdzielnice, puszki rozgałęźne, różnego rodzaju lampy, gniazda jednofazowe i siłowe. Po montażu i uruchomieniu wykonywane są pomiary rezystancji, napięcia, prądu, impedancji pętli zwarcia, rezystancji izolacji, ciągłości przewodów oraz badania wyłączników RCD.
Sala 132 - pracownia elektryczno-elektroniczna
W części elektronicznej realizowane są zajęcia z montażu elementów i układów elektronicznych na płytkach drukowanych. Układy elektroniczne są testowane i uruchamiane oraz dokonywane są pomiary ich parametrów. Pracownia posiada również specjalistyczny sprzęt do lutowania na gorące powietrze dzięki czemu realizowany jest montaż powierzchniowy elementów elektronicznych. Wśród montowanych modułów są układy: detekcyjne, wzmacniające, zasilające, pomiarowo-sygnalizacyjne.
W części elektrycznej na zajęciach realizowany jest montaż i uruchamianie układów sterująco-zabezpieczających silników 3 i 1-fazowych. Dokonywany jest również pomiar niektórych parametrów tych układów. Uczniowie montują między innymi: układy sterowania czasem załączania silnika 1 i 3-fazowego oraz jego kierunku, układy automatycznej zmiany konfiguracji silnika trójfazowego, układy sterujaco-zabezpieczające z symulatorem zaniku faz zasilajacych silnik 3-fazowy. Nasi uczniowie kształtują umiejętności w zakresie ręcznego konfigurowania układów połączeń silników 3 i 1-fazowych.